Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    listopad 2019    »
PÚSČPSN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Novinky

21.února 2013
Akce pro dialyzované a transplantované
21.února 2013
Již nyní plánujeme se Společností dialyzovaných a transplantovaných setkání dialyzovaných pacientů a pacientů v predialýze. Toto setkání se uskuteční 15. června v Praze. Více informací zveřejníme zde.
AKCE PRO PACIENTY

starší novinky

Poradna MUDr. Vladimíry Bednářové, CSc. – poradna (nejen) pro pacienty léčící se peritoneální dialýzou

MUDr. Vladimíra Bednářová, CSc. Tato poradna je určena především pro pacienty léčící se peritoneální dialýzou, ale i pro jejich rodinné příslušníky. Samozřejmě funguje i pro ty, které tato metoda zajímá.

MUDr. Bednářová bude na vaše dotazy odpovídat každé pondělí. Jakmile paní doktorka vaši otázku zodpoví, objeví se dotaz v Poradně, včetně odpovědi lékařky (dotaz se tedy nezobrazuje na webu ihned po jeho odeslání).

MUDr. Bednářová pracovala 15 let na interním oddělení VFN Strahov a věnovala se peritoneální dialýze, hemodialýze, ale také výuce studentů. V současnosti je vedoucí lůžkového oddělení na Klinice nefrologie 1. LF UK Praha, má bohaté zkušenosti s léčbou pacientů s hemodialýzou a peritoneální dialýzou. Kromě toho se věnuje výuce studentů a jejich postgraduálnímu vzdělávání.

E-mail:
Zpráva:
souhlasím s podmínkami užívání www.domaci-dialyza.cz
Všechny položky jsou povinné
Dotaz: DOBRY DEN.MAM TATINKA KTERY MA RAKOVINU MOC.CEST. ZASAHLO MU TO 1LEDVINU A TAK MU JI MUSELI ODSTRANIT. PO 7 LETECH PRISLI NA NALEZ V MOC. CESTACH KTRY NEJDE ODSTRANIT,TAK JSEM SE PTALA LEKARE CO DAL. TEN MI REKL ZE BY BYLO VHODNE ABY SE ODEBRALA I DRUHA LEDVINA A TATINEK BY BYL NA DIALIZE. JE 73 LET A JE PO BAIPASU. JAK DLOUHO MUZE ZIT NA DIALIZE KDYZ NEBUDE MIT LEDVINU ZADNOU. DEKUJI

URBANOVA RENATA, 25. 02. 2013

Odpověď: Vážená paní Urbanová,
nemocní mohou žít s dialýzou i déle než 20 let. Důležitým faktorem jsou však přidružená onemocnění, zejména nemoci srdce a cév. Všechny dostupné metody náhrady funkce ledvin s sebou totiž přinášejí jisté urychlení kornatění cév. Přispívá k tomu řada dosud neúplně objasněných faktorů, mj. i fakt, že kromě tuku se v cévní stěně usazuje i vápník, a to ve vetší míře než u jinak zdravého člověka.
Nejlepším způsobem jak “stárnutí” cév zpomalit je:
a/ dostatek pohybu
b/ pestrá a kvalitní strava
c/ včasná léčba přidružených onemocnění

Pokud se podaří provést zvažovanou operaci močových cest včas a bez komplikací, bude prognózu vašeho tatínka nejpřesněji moci odhadnout lékař, který se stará o jeho srdíčko.

S pozdravem

Vl. Hořčička

Dotaz: Dobrý den,
ráda bych se informovala o možnosti domácí dialízy pro 89 letého příbuzného, který má jednu ledvinu a ta začíná pomalu slábnout. Bylo mu již řečeno ať se připravuje na budoucí léčbu dialízou. Bylo by i v tomto věku možné používat domácí přístroj? Další problém je ten, že příbuzný žije velkou část roku v naší republice, ale trvalé bydliště ( a tím i hlavní pojištění) má v Rakousku. Jaké by byly podmínky pro získání přístroje domů v jeho případě?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den NevřalováJitka Nevřalová, 16. 12. 2012

Odpověď: Vážená paní Nevřalová,

léčba peritoneální dialázou je v zásadě vhodná i pro 89- letého člověka. Musíte ale počítat s tím, že k tomu bude potřeba pomoci někoho dalšího. Bez ohledu na to, zda bude léčení probíhat v noci pomocí přístroje (cykleru) nebo po celých 24 hodin bez přístroje.

Pokud se léčba provádí jen v noci s pomocí cykleru, bude nutná pomoc večer při připojení a ráno při odpojení od přístroje, během léčby by měl být někdo v dosahu na řešení případných drobných komplikací (například ve spánku přilehnutá hadička).

Léčba může probíhat i bez přístroje- mluvíme pak o tzv. CAPD, kdy se ráno, v poledne, v podvečer a před spaním vyměňuje tekutina napuštěná speciální hadičkou do dutiny břišní. Tato výměna dialyzátu probíhá asi 30 minut, je nebolestivá a provádí se denně. Nemocný popřípadě další osoba je v úvodu léčby pečlivě zacvičena a zaškolena.

Mladí, aktivní, samostatní nemocní tyto procedury provádějí sami, u 89 letého člověka ale počítejte s tím, že dříve nebo později bude potřebovat asistenci někoho, s kým žije ve společné domácnosti (nemusí být zdravotník, nebo vyškolené ošetřovatelky z některé agentury domácí zdravotní péče.

Domnívám se, že bude v silách nefrologů v Rakousku zajistit, aby se váš příbuzný mohl peritoneálně dialyzovat, pravděpodobně by mělo být možné tam zorganizovat taky pomoc některé agentury domácí zdravotní péče (aby přijela sestřička provést výměnu dialyzátu podobně, jako třeba píchnout inzulín).

Pokud vyrazí do Česka, může se nerušeně dialyzovat u vás, ale nebude moci počítat v Česku s dlouhodobou zdravotní péčí - jen řešením neodkladných stavů. Bylo by vhodné se spojit s nefrologem ve vašem regionu, aby byl v obraze. Potřebný materiál je pak možno z Rakouska objednat i na českou adresu.

Aby byla informace úplná, je nutno dodat, že přístrojovou hemodialýzu lze provádět na dialyzačním středisku střídavě jak v Česku, tak i v Rakousku. Pravidelnou dopravu 3x týdně na dialýzu v ČR byste pak ale museli řešit ve vlastní režii.

Která metoda bude konkrétně pro vašeho příbuzného nejlepší, rozhodne celkový zdravotní stav včetně dalších onemocnění. Toto rozhodnutí však provádí příslušný nefrolog ve spolupráci s nemocným a jeho nejbližšími.

Zdraví V.Horčička

Dotaz: Dobrý den, pane doktore,

děkuji Vám za předešlé zodpovězení mého dotazu. Nyní již jsem na PD a měla bych další:-). Mám li 1,5% glukózy v per. roztoku a má \"denní dávka\":-) činí čtyři výměny po 1500 ml, kolik energie v Kj,či kcal tělo z této denní dávky přijme? Lze li to alespoň přibližně říci.

Děkuji.

Monika


Monika, 20. 09. 2012

Odpověď: Milá Moniko,

Pokud by se vstřebala všechna glukóza, kterou obsahuje celkem 6 litrů dialyzačního roztoku, jednalo by se o 1527 kJ. Obvykle je to méně. Přesnější údaje by mohl Váš nefrolog získat z výsledků PET testu.

Nicméně z každodenní praxe vyplývá, že radikální zásahy do dietního režimu peritoneálně dialyzovaných nemocných neznamenají automaticky dlouhodobý úspěch. Prioritou je pestrá strava z kvalitních surovin. Nejlepší způsob jak optimalizovat energetickou bilanci je dostatek pohybu. Výzkumy posledních let ukazují, že jeho role je pro zdraví nezastupitelná.


Přeju Vám hezký den!

V.Horčička

Dotaz:
Dobrý den,

je nutné u PD mít v břiše stále roztok, anebo mohu po noční výměně za pomocí cycleru mít břicho přes den "suché".Chtěla bych vypadat, v rámu možností, normálně..
Děkuji Vám.

Monika


Monika, 22. 06. 2012

Odpověď:
Milá Moniko,

využití cykleru k provádění peritoneální dialýzy umožňuje řadě nemocných ponechat přes den „suché břicho“. Je to ale možné jen u těch pacientů, kterým dávka dialýzy pouze přes noc stačí. Se slábnutím zbytku funkce transplantované ledviny je u řady nemocných potřeba přidat i výměnu přes den tak, aby byla dialýza dostatečně účinná.
Jistě jsou dny, kdy nepotřebujete tak intenzívně vypadat “úplně normálně“. V těchto dnech bych si dopřál i dialýzu přes den. Jindy naopak se může stát- výlet, pracovní povinnosti apod.- že bude lepší nechat břicho přes den suché. Nutno ještě podotknout, že rozdíl ve vizáži není tak velký - 2-3 dírky na opasku.
Je pak potřeba upravit program přístroje tak, aby po skončení noční dialýzy správně zareagoval.
Pro individuální a přechodné změny dialyzačního režimu je důležité udržovat otevřený a férový vztah s vaší PD sestrou a lékařem.

Hezký den přeje
Dr. V. Horčička


<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz