Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    listopad 2019    »
PÚSČPSN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Novinky

21.února 2013
Akce pro dialyzované a transplantované
21.února 2013
Již nyní plánujeme se Společností dialyzovaných a transplantovaných setkání dialyzovaných pacientů a pacientů v predialýze. Toto setkání se uskuteční 15. června v Praze. Více informací zveřejníme zde.
AKCE PRO PACIENTY

starší novinky

Peritoneální (také domácí) dialýza - PD

Při tomto způsobu dialýzy se krev čistí uvnitř těla. Je k tomu využívána tělu vlastní, přirozená membrána – pobřišnice (peritoneum), která pracuje jako dialyzační filtr. Nevyužívá se umělé membrány mimo tělo, jako je tomu u hemodialýzy, kdy se krev vyvádí do mimotělního oběhu, a čistí se přes speciální dialyzační filtr – dialyzátor.

Peritoneum (pobřišnice) je tenká membrána, která ohraničuje orgány v dutině břišní. Peritoneální dialýza funguje tak, že se v pravidelných intervalech vypouští použitý, znečištěný dialyzační roztok (dialyzát) ven z břicha do vaku a místo něj se napouští nový, čistý roztok. Jakmile je roztok do břišní dutiny napuštěn, začnou mezi krví v kapilárách membrány peritonea a dialyzačním roztokem přestupovat odpadní látky. Peritoneální dialýza funguje na fyzikálním principu difuze. Při difuzi látky z jedné části, kde je jich obsaženo více (v tomto případě jde o krev nemocného a škodliviny, které potřebuje odstranit), přecházejí do druhé části (dialyzačního roztoku), kde tyto látky obsaženy nejsou. Tak se může krev přímo v těle očistit a zbavit látek (urea, kreatinin), které již ledviny nemohou vyloučit. Tyto látky přejdou do dialyzačního roztoku, který se posléze z těla vypustí a nahradí novým. Roztok zůstává v těle po dobu 4 až 6 hodin, kdy do něj se skrze peritoneum absorbují odpadní látky z krve. 

Při peritoneální dialýze se dialyzační roztok z břicha a do něj dostává tenkou měkkou hadičkou (katétrem). Katétr je nastálo zaveden do břišní dutiny přes břišní stěnu pod úrovní pupku; zavádí se před zahájením léčby při malém operačním zákroku (v celkové anestezii). Tato hadička je běžně skryta pod šaty, takže v běžném kontaktu není vidět. Je nutné uvést, že nejde o nevzhledný „vývod“ a že z katétru nic svévolně nevytéká, nezapáchá a místo vyústění je hygienické.

Proces, při kterém se do břicha napustí roztok, ponechá se zde určitou dobu a pak se vypustí, se nazývá výměna. Procedura vypouštění a napouštění roztoku je jednoduchá, bezpečná a v poměrně krátké době (přibližně za týden) se ji pacient nebo jeho rodina bezpečně naučí. Výměnu zvládnou provádět senioři i větší děti. To znamená, že naprostá většina nemocných si výměnu roztoku zvládne provádět samostatně. V případě potřeby mohou pomoci další osoby – rodina nebo zdravotníci z agentur domácí péče. Pokud jde pacient z nějakého důvodu do nemocnice a nemůže si výměny dělat nějakou dobu sám, dělají je většinou školené sestry, které pracují v dialyzačním středisku (u nás se nazývají „peritoneální sestry”). Dialyzační roztok je balen v jednorázových vacích, které jsou nemocným pravidelně dováženy domů. Na kontroly do nemocnice pacienti docházejí přibližně jednou měsíčně.

Nemocné ledviny ale také nemohou vylučovat přebytečnou vodu, jako se to děje u zdravých lidí přirozeně – močením. Také s nadbytečnými tekutinami si domácí peritoneální dialýza dovede poradit. Protože je v dialyzačním roztoku obsažena glukóza nebo jiná moderní látka, může docházet i k tzv. osmóze. Osmózu si vybavíme, když si vzpomeneme na školní pokusy s cukrem a vodou. Na Petriho misku se nalila tenká vrstva vody a na ni položila kostka cukru. Cukr se namočil jen částečně, ale za okamžik byla kostka cukru nasáklá celá. Stejně tak cukr v roztoku „nasává“ i přebytečnou tekutinu z krve. Pacient to lehce pozná tak, že z břišní dutiny vypustí více roztoku, než si do břicha napustil. Tento princip je zcela bezpečný a z těla člověka odejdou právě jen nadbytečné tekutiny, nikoli neomezené množství.

<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz