Velikost textu  

Kalendář aktivit

«    říjen 2019    »
PÚSČPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Novinky

21.února 2013
Akce pro dialyzované a transplantované
21.února 2013
Již nyní plánujeme se Společností dialyzovaných a transplantovaných setkání dialyzovaných pacientů a pacientů v predialýze. Toto setkání se uskuteční 15. června v Praze. Více informací zveřejníme zde.
AKCE PRO PACIENTY

starší novinky

Cestování

Cestování po Čechách i do zahraničí je i s peritoneální dialýzou možné. Nespornou výhodou této metody je, že si pacient provádí dialýzu sám nejen doma, ale i na cestách. Pomůcky pro dialýzu včetně vaků s dialyzačním roztokem si doveze nebo nechá dopravit na místo dovolené nebo přechodného letního pobytu a v léčbě plynule pokračuje. "Cestování s peritoneální dialýzou je jednoduché, protože pacient teoreticky může provádět výměny každý den jinde. Zcela běžné je, že pacienti s peritoneální dialýzou cestují po České republice, přičemž stačí, když na středisku, kam běžně docházejí do ambulance peritoneální dialýzy, sdělí adresu svého 'cestovního' pobytu. Sestra zodpovědná za objednávání materiálu objedná závoz přímo na místo určené pacientem," vysvětluje MUDr. Vladimír Polakovič, MBA, primář Interního oddělení Strahov VFN Praha. "Pacient může samozřejmě vycestovat i do zahraničí, ať už po Evropě, nebo do vzdálenějších destinací. Cestu je potřeba naplánovat několik týdnů dopředu, aby na pacienta materiál v místě jeho zahraničního pobytu čekal," dodává MUDr. Polakovič.

Používat peritoneální dialýzu na cestách není problém

Pokud se pacient rozhodne trávit nějaký čas mimo své stálé bydliště, např. na chatě nebo v lázních, budou mu dodány vaky s roztoky a další pomůcky přímo na místo přechodného pobytu. Zájemce musí včas, tj. alespoň 6-8 týdnů před plánovanou cestou do zahraničí a jeden týden před cestou v rámci ČR informovat svou PD sestru, která připraví objednávku materiálu na cestu. Tato služba cestovního klubu je poskytována zdarma.

Pacient musí poskytnout některé další údaje:

  • Přesnou adresu místa pobytu včetně telefonního spojení
  • Jméno kontaktní osoby v místě pobytu
  • Datum příjezdu na místo pobytu a odjezdu z místa pobytu
  • V některých zemích je vyžadována kopie cestovního pasu pacienta v digitální podobě (scan, kvalitní digitální fotografie ...)

Po obdržení těchto údajů si operátorka ověří kontakt na osobu, která je v cílové zemi uvedena jako kontaktní. Ubezpečí se, že na místě někdo zodpovědný skutečně převezme potřebný materiál. Podle udané adresy pobytu je zajištěn kontakt na nejbližší PD centrum. Na toto centrum se může pacient obrátit v případě zdravotních potíží kdykoli během svého pobytu v daném místě.

Pacientům je doporučeno vzít si s sebou zprávu o léčbě od svého ošetřujícího lékaře, která by měla být v angličtině.

Pacient by si měl sám vzít na cestu následující pomůcky:
Pro CAPD: ohřívač vaků (ohřevná plotýnka, ohřevná dečka), mincíř nebo váha, dezinfekce, svorky nebo peány, materiál na ošetřování výstupu katétru, ústenky.
Pro APD: přístroj (cycler) v transportním kufru, dezinfekce, materiál na ošetřování výstupu katétru, ústenky. Adaptér do jiných elektrických zásuvek při dovolené.

Cestující nesmí zapomenout ani na cestovní pojištění, pravidelně užívané léky, pytle na odpad. Je také doporučováno vzít si na cestu vaky a pomůcky pro dialýzu - pro případ, že by se cestování zkomplikovalo, většinou se doporučuje zásoba na jeden až dva dny. Pokud pacientovi po ukončení pobytu zbude zdravotnický materiál, je vhodné jej odvézt zpět do České republiky. Není-li to z nějakého důvodu možné, je třeba materiál na místě zlikvidovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


<< Zpět na úvodní stránku

Copyright © 2013 Baxter CZECH spol. s r. o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky užívání www.domaci-dialyza.cz     Legal Disclaimer     Privacy     Linking Disclaimer
kontakt: info@domaci-dialyza.cz